محوطه سازی

 

محوطه سازی چیست

 

محوطه سازی چیست ؟ شاید با کمی زیر و رو کردن این اصطلاح بتوان کمی از آن اطلاعات بیرون کشید. محوطه سازی که این روز‌ها بیشتر از هر زمان دیگری رواج یافته است.

شامل عملیات‌های مختلفی می‌شود. محوطه سازی یا به عبارتی معماری منظر بر پایه یک سری اصول و استاندارد مشخص است که هدف همه آن‌ها استفاده بهینه از بهترین المان‌ها است .

تا بتوان فضایی هوشمندانه را خلق کرد. با توجه به روی آوردن مردم به زندگی در آپارتمان‌ها، اهمیت محوطه و محوطه سازی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

در این مقاله از ایکیا هوم به بررسی محوطه سازی و اصول آن، مراحل اجرا و المان‌های پرکاربرد می‌پردازیم.

در خصوص اینکه محوطه سازی چیست باید اذعان داشت که محوطه سازی ترکیبی از علم و هنر است که با دانش باغبانی و همچنین آشنایی با عناصر و اصول طراحی منظر اصلاح شده است.

از این طریق، یک متخصص محوطه سازی می‌تواند به شما در دگرگون کردن فضایی که مدنظر دارید کمک کند.

معمار منظر، طراح یا پیمانکاری که شما برای این کار انتخاب کرده‌اید، شما را از طریق فرآیند محوطه سازی که شامل مراحل طراحی و ساخت است، راهنمایی می‌کند.

دلیل اصلی ایجاد فضای سبز و محوطه سازی

وقتی صحبت از محوطه سازی می‌شود، گزینه‌های زیادی وجود دارد. برخی از افراد ترکیب کاملاً متعادلی از سخت منظر (مانند پاسیو) و نرم منظر (مانند گیاهان) می‌خواهند. برخی از افراد می‌خواهند .

یک محوطه سازی پایدار داشته باشند که موجب صرفه جویی در مصرف آب و ایجاد یک محوطه طبیعی می‌شود.

در حالی که افراد دیگر می‌خواهند یک سبک خاص از باغ و باغچه مانند مدرن یا استوایی را از نو بسازند. برخی نیز خواهان یک فضای کامل با آشپزخانه در فضای باز، آتشدان و استخر و آلاچیق هستند که در آن می‌توانند دوستان و خانواده خود را سرگرم کنند.

تاریخچه محوطه سازی

بعد از پاسخ به پرسش مبنی بر اینکه محوطه سازی چیست بد نیست به تاریخچه این مقوله نیز نگاهی کوتاه داشته باشیم.

اول از همه هزاران سال است که محوطه سازی مورد توجه انسان بوده است. باغ‌های معلق بابیلون یکی از نمونه بارز محوطه سازی در زمان‌های بسیار دور است.

هنرمندان آلمانی در قرن شانزدهم از اصطلاح «محوطه سازی» برای توصیف نقاشی مناظر استفاده می‌کردند.

اصطلاح مدرن «منظره» در زبان انگلیسی، از آلمانی‌ها وام گرفته شده است و به یک تصویر بصری از فضاهای باز اشاره دارد؛ بنابراین، محوطه سازی به معنای تجسم یک فضا و سپس عملیاتی کردن آن فضا است.

محوطه سازی المان‌های گیاه شناسی مانند درختان، چمنزارها و درختچه‌ها و سایر گیاهان گل‌دار را به همراه ساخت منظرهایی از قبیل مسیرهای رفت‌وآمد، مبلمان، آب‌نماها، فواره‌ها و نرده‌ها در فضا در یک ترتیب ایده‌آل کنار یکدیگر قرار می‌دهد.

اصول محوطه سازی چیست

محوطه سازی به منظور ارائه یک خروجی خوب، ملزم به تبعیت از یک سری اصول از پیش مشخص شده است که در زیر چند مورد از آن‌ها توضیح داده شده‌.

پیوستگی و انسجام

پیوستگی در محوطه سازی به معنای تکرار و برقراری ثبات میان آن‌ها است.

تکرار برای القای انسجام و پیوستگی به طراحی شما از طریق تکرار المان‌های مختلف مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد.

ثبات به منظور خلق انسجام و پیوستگی به وسیله تطبیق المان‌های مختلف یک چشم‌انداز با یکدیگر به منظور ایجاد یک تم مشترک استفاده‌ می‌شود.

تعادل

تعادل به بیانی ساده به معنای حس برابری، شباهت و هم ارزی است. دو نوع از تعادل موجود در طراحی عبارت هستند .

از تعادل متقارن و تعادل نامتقارن. در تعادل متقارن، دو سمت چشم‌انداز مشابه هم در حالی در تعادل نامتقارن ترکیب چشم‌انداز با استفاده از المان‌های مختلف و متفاوت متعادل شده است.

تضاد و هارمونی

تضاد کمک‌ می‌کند که بتوان یک المان و عنصر به خصوص را در طراحی شاخص کرد.

در حالی که هارمونی کمک‌ می‌کند که المان‌های موجود در یک چشم‌انداز منسجم به نظر برسند.

المان‌های متضاد وقتی که در کنار یکدیگر قرار بگیرند توجه بیننده را به خود جلب‌ می‌کنند.

تضاد و هارمونی به وسیله قرینه پردازی یا کنار هم گذاشتن هر المانی از هنر یا استفاده از رنگ‌های مکمل در کنار یکدیگر به دست‌ می‌آید.

 

رنگ و رنگ‌بندی

رنگ و رنگ‌بندی موجب القای حس زنده بودن به طراحی شما‌ می‌شود.

پیش‌تر در مطلب روانشناسی رنگ به طور مفصل بر موضوع تاثیر رنگ بر روح و روان انسان پرداخته شد.

رنگ‌های گرم برجسته‌تر هستند و به نظر‌ می‌رسد که به سمت شما در حال حرکت هستند در حالی که رنگ‌های سرد مانند آبی و سبز به نظر‌ می‌رسند که در حال فاصله گرفتن از شما هستند.

رنگ‌های آبی و سبز کاربرد وسیعی در خلق چشم‌اندازها دارند.

گذر

به بیانی دیگر گذر به معنای تغییر تدریجی است. گذر در طراحی محوطه به وسیله دگرسانی تدریجی اندازه گیاهان یا شدت رنگ نشان داده‌ می‌شود.

گذر را همچنین‌ می‌توان در بافت‌ها، اندازه و شکل المان‌های مختلف به تصویر کشید.

ریتم و خط

از لحاظ طراحی معماری خط به عنوان یک المان مادر تمامی المان‌های دیگر در معماری و طراحی منظر در نظر گرفته‌ می‌شود.

خطوط به منظور خلق تمامی المان‌های طراحی از جمله بافت‌ها و چشم‌اندازهای مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند. خطوط همچنین به منظور دادن عمق و فاصله به کار گرفته‌ می‌شوند.

نسبت

نسبت اشاره به اندازه یک المان نسبت به یک المان دیگر دارد. در میان این ۸ اصل معماری منظر، این اصل آشکارترین آن‌ها است.

اما با این وجود استفاده درست و بهینه از آن به مقداری برنامه‌ریزی و تفکر نیاز دارد. با استفاده به‌جا از این اصل‌ می‌توان از تناسب المان‌های به کار رفته در طراحی و معماری منظر اطمینان حاصل کرد.

تکرار

تکرار رابطه مستقیمی با انسجام و پیوستگی دارد.

داشتن المان‌های مختلف و متنوع در یک طراحی بسیار خوب است، با تکرار المان‌های مشابه‌ می‌توان صورت‌های مختلفی را به طراحی بخشید.

استفاده از المان‌های زیاد که هیچ ربطی به یکدیگر ندارند‌ می‌تواند طراحی شما در معماری منظر را بی‌برنامه و شلخته جلوه دهد.

علاوه بر این استفاده بیش از حد از یک المان‌ می‌تواند طراحی شما را با حس خسته کننده، معمولی و یکنواخت بودن همراه کند.

 

مراحل محوطه سازی

محوطه سازی سبک‌های مختلفی دارد و از همین رو هم در جزئیات اجرا تفاوت‌هایی با یکدیگر خواهند داشت اما به طور کلی محوطه سازی را می‌توان در چند مرحله زیر خلاصه کرد.

 • مرحله اول، ایده پردازی و آغاز پروژه
 • مرحله دوم، ارائه طرح اولیه از محوطه بر اساس نظرات کارفرما و بررسی‌هایی که صورت گرفته است.
 • مرحله سوم، ارائه طراحی اصلی بعد اعمال اصلاحات و تغییرات
 • مرحله چهارم، مستندسازی ساخت و ساز و آماده کردن پلن‌ها، سکشن‌ها، برنامه زمانی، جزئیات ساخت، کمیت‌ها و سایر جزئیات تا بر اساس آن‌ها نسبت به برآورد هزینه محوطه سازی اقدام کند.
 • مرحله پنجم، آغاز ساخت محوطه
 • مرحله ششم، عیب‌یابی مشکلات احتمالی و رفع آن‌ها
 • مرحله هفتم، تکمیل فرآیند ساخت

انواع سبک در محوطه سازی

شرقی

در سبک شرقی ظرافت حرف اول را می‌زند و به کار بردن هر عنصری با هدف ایجاد حس آرامش است هنگامی که قصد داشته باشیم از سبک شرقی در محوطه سازی خود استفاده کنیم باید عناصر زیر را به آن اضافه کرد.

این عناصر شامل فواره، چشمه، حوضچه، پل، مجسمه، استفاده از گیاه بامبو و فانوس هستند.

مدرن

خطوط تمیز و استفاده از الگوهای جسورانه، به کار بردن اشکال هندسی، ‌صافی و روانی طرح‌ها و استفاده از عناصر انتزاعی و مدرن از اجزای طراحی محوطه سازی معاصر و روش‌های متداول در این سبک طراحی است.

 

بیابانی

سبک بیابانی بیشتر مناسب مکان‌هایی که آب و هوای گرم و خشک دارند است.

سبک محوطه سازی بیابانی، مناسب گیاهانی که نیاز به آبدهی زیادی دارند نیست، گیاهان این محوطه‌ها به دلیل داشتن سنگ و خاک‌های نسبتاً خشک دارای برگ‌های کمتری هستند و همچنین تحمل خشکی بیشتری را دارند.

مدیترانه‌ای

سبک محوطه سازی مدیترانه‌ای چیست و چگونه است؟ در پاسخ باید گفت که سبک مدیترانه‌ای به عنوان یکی دیگر از سبک‌های محوطه سازی، در حال تبدیل شدن به یکی از محبوب‌ترین سبک‌های محوطه سازی است .

در این سبک از المان‌هایی مانند ستون‌ها، پرچین‌ها، چشمه‌ها استفاده می‌شود.

گرمسیری

استفاده از گیاهانی با شاخ و برگ بزرگ و سرسبز و کاشت گیاهانی با گل‌های روشن از ویژگی‌های این سبک به شمار می‌آید.

سخن آخر

محوطه سازی در دنیای شهری شده امروزی بیشتر از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرده است.

هجوم مردم به آپارتمان نشینی، باعث شده است که توجهات به محوطه سازی بیشتر شود. محوطه سازی قرن‌ها است که استفاده می‌شود .

ولی آنچه امروزه به عنوان محوطه سازی می‌شناسیم تنها چند قرن از عمر آن می‌گذرد. در المان سازی از اصول مشخصی بهره می‌برند که در بالا به آن اشاره شد.

محوطه سازی سبک‌های مختلفی دارد که هر یک از آن بر اساس یک فرآیند مشخص اجرا می‌شوند. در این مقاله سعی شد به پرسش مبنی بر اینکه محوطه سازی چیست و چرا اهمیت دارد، پاسخی مناسب داده شود.

خوشحال خواهیم شد برای مشاوره و اجرای پروژهای شما مارا یاری در کنار خود بدانید .

گرین وال دیواره سبز

گرین وال

لیست گیاهان مناسب دیوار سبز

اگر چه که از گذشته تاکنون انسان پیوندی دیرینه با گیاهان و طبیعت داشته است .

اما امروزه با توجه به فضا های کوچک ساختمان های مسکونی و حتی تجاری، شاید استفاده از طبیعت و ساخت دیوار سبز در محیط زندگی بیش از پیش مورد نیاز باشد.

ساخت فضا هایی که بتواند کمی از دغدغه های ما را که در زندگی شهری با آن مواجه هستیم، بکاهد و ما را با طبیعت آشتی دهد، قطعا در هر چه بهتر و زیبا تر شدن زندگی مان بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

ایده ساخت دیوار سبز که یکی از ایده های بکر و بسیار جذاب بشر در قرون اخیر بوده است امروز مورد بحث ما بوده و قصد داریم تا لیست گیاهان مناسب دیوار سبز را به شما معرفی نماییم.

همانطور که می دانید دیوار سبز یا گرین وال زیبایی وصف ناشدنی ای را به ساختمان ها هدیه می دهد و می تواند علاوه بر ایجاد آرامش در فضا، محیطی لوکس و زیبا را برای فضای مورد نظر شما ایجاد نماید.

استفاده از گیاهان مناسب در ساخت دیوار سبز از مهم ترین نکاتی است که بایستی به آن توجه کنید. در این میان شناخت انواع گونه های گیاهان مناسب دیوار سبز می تواند کمک شایانی به شما نماید.

گیاهان مناسب گرین وال|آبگون دیزاین

بنابراین در این نوشتار از وود پلاست لند با ما همراه باشید تا با انواع گونه های گیاهان مناسب دیوار سبز را آشنا شوید تا در صورت ساخت دیوار سبز برای منزل،اداره ،طراحی مطب، طراحی رستوران و هر مکان دیگری بتوانید به درستی انتخاب کرده و دیوار سبز زیبایی را برای خود ایجاد نمایید.

گونه های مختلف گیاهان مناسب گرین وال

 1. گیاهان رونده

گیاهان رونده یکی از شناخته شده ترین انواع گونه های گیاهان مناسب دیوار سبز هستند که سرعت و میزان رشد متفاوتی دارند.

گیاهان رونده که معمولا سرعت رشد بالایی دارند معمولا یکی از بهترین گزینه ها برای گرین وال یا دیوار سبز می باشند .

که افراد می توانند بسته به سلیقه و یا نوع محل دیوار سبز، از میان انواع آن ها انتخاب نمایند. توجه کنید که هرس کردن این گیاهان بسیار با اهیمت بوده و بایستی حتما به درستی رعایت شود.

از جمله گیاهان رونده که می توانید از آن ها در ساخت دیوار سبز استفاده نمایید عبارت است از:

 • گل یاس یا پیچ امین الدوله میزان رشد تا 10 متر
 • گل ساعتی میزان رشد تا 9 متر
 • پیچک نیلوفر میزان رشد تا 4 متر
 • پیچ ساعتی
 • گیاهان خزنده

گیاهان خزنده به گیاهانی گفته می شود که ریشه در خاک داشته و در محل کاشته شده شاخ و برگ های زیادی را بر روی دیوار پراکنده می نمایند. گیاهان خزنده میزان رشد متفاوتی دارند.

و به طور مثال گیاه پاپیتال یکی از انواع گیاهان خزنده است که نهایتا تا حدود سی سانتی متر رشد می کند حال آن که گیاه پیچ ساعتی که یکی دیگر از انواع گیاهان خزنده است نهایتا تا حدود 8 متر نیز رشد می کند.

گیاهان پوششی

گیاهان پوششی که در دسته گیاهان رونده قرار می گیرند نیز از دیگر انواع گونه های گیاهان مناسب دیوار سبز هستند که به صورت افقی و عمودی رشد کرده و سرتاسر دیوار سبز را می پوشانند.

این نوع از گیاهان سرعت رشد بالایی داشته و در برابر کمبود آب مقاومند، بنابراین گزینه ی بسیار مناسبی برای کاشت در گرین وال می باشند.

از جمله گیاهان پوششی که می توانید در دیوار سبز خود کاشته و از زیبایی و سرسبزی آن ها استفاده نمایید عبارت است از:

 • چمن شبدری
 • سنجد تلخ
 • آویشن زینتی
 • برگ نو
 • لپتینلا
 • پریوش
 • لامیوم
 • گل مرواریدی عطری

 

گیاهان سایه دوست

به ان دست از گیاهانی که برای رشد مناسب نیاز به نور کمی دارند، گیاهان سایه دوست گفته می شود. بنابراین بهتر است در دیوار سبز هایی که در منازل و یا در محیط های بسته ایجاد می شوند و میزان نور کمی را دریافت می کنند، از این نوع گیاهان استفاده نمود.

این گیاهان بسته به میزان نور مورد نیاز و سرعت رشد، انواع مختلفی دارندکه از جمله گیاهان سایه دوست می توان موارد زیر را نام برد:

 • یاس شیروانی
 • ماهونیا
 • پیچ ساعتی
 • سرخس
 • بزرگ عبایی
 • سنجد زینتی
 • سانسوریا
 • کاملیا
 • شمشاد توپی
 • پاپیتال
 • کالاتیا
 • دیفن

چه گیاهانی برای ساخت دیوار سبز مناسب هستند

به طور کلی گیاهان مناسب برای گرین وال را به 2 دسته کلی زیر تقسیم بندی می کنند:

 • گیاهان زینتی
 • گیاهان میوه دار

انتخاب یک گیاه مناسب می تواند مهم ترین نکته در ایجاد یک گرین وال زیبا در محیط منزل مثل پاسیو و یا محل کار باشد.

بنابراین برای انتخاب نوع گیاهی که بتوانید به کمک آن یک دیوار سبز بسیار زیبا بسازید، بایستی یا گیاهی را انتخاب کنید که ظاهری زیبا داشته باشد و یا از نوع گیاهان خوراکی باشد.

اگر چه که می توانید از انواع گیاهان برای ساخت یک دیوار سبز استفاده کنید اما لازم به ذکر است که اگر قصد کاشت چندین نوع گیاه را در یک دیوار سبز دارید، بایستی دقت کنید که تمام گیاهان به لحاظ شرایط مراقبتی یکسان باشند تا دچار مشکلات بعدی نشوید.

از جمله انواع گیاهان زینتی مناسب برای ساخت دیوار سبز عبارت است از:

یاسمن

این گیاه تزئینی که یکی از انواع گیاهان بسیار زیبا و خوشبو و مناسب برای دیوار سبز است، سرعت رشد بالایی دارد. بنابراین چنانچه قصد دارید تا از آن برای ساخت گرین وال خود استفاده کنید، بهتر است هر چند مدت یک بار شاخه های آن را هرس کنید.

گل یاسمن

پتوس

این گیاه نیز که از دیگر گیاهان مناسب برای ساخت دیوار سبز است، رونده بوده و برگ های پهن آن به سمت پایین رشد می کنند. بنابراین چنانچه قصد دارید از انواع این گیاه در دیوار سبز خود استفاده نمایید بهتر است.

در لبه های خارجی گرین وال آن را بکارید. همچنین می توانید به کمک طناب یا نخ، ساقه های این گیاه را به سمت بالا بسته و نوع رویش آن ها را هدایت کنید.

گیاه پتوس

اسکینانتوس

برگ های سبز درخشان و گلدهی سالیانه گیاه اسکینانتوس باعث شده تا امروزه یکی از گزینه های مناسب برای گرین وال بوده باشد.

همچنین تحمل بالای این گیاه در تمامی شرایط آب و هوایی سبب شده تا از اسکینانتوس در گرین وال های داخلی و حتی خارجی استفاده نمایند. از این گیاه بهتر است در قسمت های پایینی گرین وال استفاده شود چرا که رشد آن تقریبا کمتر می باشد.

اسکینانتوس

کروتون

کروتون که معمولا با برگ های رنگارنگ آن شناخته می شود می تواند از دیگر گزینه های دیوار سبز باشد که جذابیت فوق العاده ای ایجاد کرده و می تواند در مرکز گرین وال قرار گیرد.

اگر دیوار انتخابی شما، به میزان کافی نور دریافت می کند، کروتون می توان گزینه ی مناسبی باشد.

هوستا

برگ های سبز رنگ با حاشیه های سفید این گیاه که 70 گونه مختلف دارد می تواند از دیگر گزینه های مناسب برای دیوار سبز باشد. از این گیاه می توان در مرکز گرین وال استفاده کرد ،و جلوه ی بسیار خوبی را به دیوار سبز بخشید.

گیاه هوستا

 1. وریزیا

این گیاه که از دیگر گیاهان مناسب برای ساخت دیوار سبز است، گل های نواری قرمز رنگ و برگ های گور خری شکل دارد. بهتر است از این گیاه در قسمت بالایی گرین وال استفاده کنید .

تا شکوه و عظمت و زیبایی خیره کننده ای را به دیوار سبز خود ببخشید.

ورزیا